Jak poradzić sobie z grzybem w urządzeniach do klimatyzacji?

W dzisiejszych czasach, gdy wiosna i lato, a także wczesna jesień są bogate w upalne dni, gdy dojrzałe lato funduje nam wręcz afrykańską pogodę niezbędna staje się klimatyzacja. Wkroczyła ona szturmem w nasze domy, mieszkania, biura, centra handlowe oraz samochody, stając się naszą towarzyszką życia.

Mimo, że pomaga nam ona przetrwać nieznośną pogodę, należy również pamiętać o tym, że bywa przyczyną chorób! Źle użytkowana grozi infekcjami gardła, z kolei nieczyszczona - jest źródłem licznych grzybów i bakterii i innych alergenów. Jeśli więc chce się długo cieszyć zdrowiem, nie rezygnując przy tym z klimatyzacji niezbędne jest regularne czyszczenie urządzeń klimatyzacyjnych.

O ile czyszczeniem klimatyzacji w miejscu pracy czy centrum handlowym nie musimy się przejmować, pamiętajmy o klimatyzacji w naszym domu, która również wymaga regularnego czyszczenia!

Doświadczenie uczy, że najwięcej drobnoustrojów tworzy się w klimatyzatorach kanałowych i wyposażonych w system nawilżania powietrza. Taka instalacja wymaga specjalnego nadzoru i częstszych inspekcji, by nie szkodziły użytkownikom.

Jednak coraz częściej stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych w mieszkaniach są systemy wentylacyjne nawiewowo - wywiewne i systemy klimatyzacyjne bezkanałowe, które mają rekuperatory bezkanałowe. Są one najbardziej korzystne dla człowieka, gdyż zatrzymują najmniej zanieczyszczeń nie umożliwiając namnażanie się grzybów. Rekuperatory dachowe również nie wymagają częstego czyszczenia.

Istnieje kilka metod odgrzybiania klimatyzacji w zależności od rodzaju urządzenia klimatyzacyjnego. Najprostszym i zarazem najbardziej ekonomicznym sposobem jest metoda piankowa wykorzystująca preparaty grzybobójcze w spray -u . Za pomocą długiego wężyka możliwe jest dokładne wyczyszczenie urządzenia klimatyzacyjnego.

Jednak pamiętajmy, by co jakiś czas dla własnego zdrowia i w celu przedłużenia żywotności klimatyzacji zadzwonić po fachowca w celu gruntownego odgrzybienia!