Rekuperatory i klimatyzatory jako elementy wentylacji

Energia wewnętrzna termodynamice całkowitą

Funkcjonowanie współczesnego domu oparte jest o praktyczne wykorzystanie podstawowych praw fizyki. Generalna zasada, na której oparty jest cały system uzyskiwania odpowiedniej temperatury polega na przekazywaniu energii wewnętrznej układowi termodynamicznemu. Energia wewnętrzna jest w termodynamice całkowitą energią będącą sumą energii potencjalnej i kinetycznej.

Właściwie przekazywanie ciepła przebiega

Przekazywanie energii chaotycznego ruchu cząstek odbywać się może między ciałami, które nie są w równowadze termicznej. W praktyce przekazywanie ciepła odbywa się dzięki stosownym wymiennikom ciepła. Odpowiednio dobrane wymienniki cieplne są odpowiedzialne za odzyskiwanie ciepła i stanowią wtedy rekuperatory, inne wymienniki ciepła odpowiadają za ogrzewanie powietrza i są to kaloryfery, jeszcze inne wymienniki odbierają ciepło i są to chłodnice.

Urządzeniu spotykają strumienie powietrza:

Zasada działania chłodnicy jest analogiczna do działania rekuperatora. W urządzeniu spotykają się dwa strumienie powietrza:

Wymiennik ciepła sprawia, że ciepło jest przekazywane do powietrza wlotowego. Tym samym można powiedzieć, że rekuperatory chłodzą powietrze wylotowe.

Do niedawna urządzenia chłodzące opierały sie na gazie chłodniczym, którym był freon. Badania naukowe udowodniły, że uwolniony do atmosfery freon wpływał na zmniejszanie się ozonowej pokrywy kuli ziemskiej.

Przymioty chłodnicze są zbliżone freonu

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązują w Polsce przepisy zakazujące używania gazów chłodniczych, które mogą mieć negatywny wpływ na atmosferę ziemską. Współcześnie stosowane w chłodnictwie wymienniki ciepła nie zawierają freonu, ale mieszanki gazów obojętnych. Ich właściwości chłodnicze są zbliżone do freonu, ale nie powiększają dziury ozonowej.